"Juledag" – Juleblanding - Karamel Kompagniet - En dejlig gaveidé

195,00 kr

 

"Juledag - Karameller"

Karamellerne er håndlavet og pakket på Bornholm med rødder i en engelsk familietradition og en hemmelig opskrift fra 1894. Siden 2004 har man forfinet teknikken i deres egne kogehuse i Gudhjem og Rønne, hvor kvalitet og kærlighed til håndværket går hånd i hånd.

TypeDelikatesser
LandDansk
12 stk. På lager
Beskrivelse

Bornholmske gourmetkarameller siden 2004 – efter engelsk familieopskrift fra 1894

Alt, hvad der kommer fra Karamel Kompagniet, er rørt med hjertet og er en hyldest til det gode håndværk. Alt er gjort med ansvar og respekt for den natur, som skal gå i arv til de næste generationer.

Med engelske familietraditioner og en forædlet udgave af en hemmelig opskrift fra 1894, har man siden 2004 produceret håndlavede karameller i Gudhjem og Rønne.

Juledag – en smuk dåse med håndlavede julekarameller

Den danske illustrator Mads Berg står bag den stemningsfulde illustration"Juledag", som pryder denne smukke metaldåse – fyldt med 236g håndlavede julekarameller fra Bornholm. En gave, der både taler til øjet og smagsløgene.

Inde i dåsen gemmer sig deres populære Højtidsblanding: en varm og hyggelig sammensætning af krydret julekaramel, chokoladekaramel og lakridskaramel– skabt til årets mest sanselige tid. Perfekt som adventsgave, mandelgave, personalegave eller bare en sød tak til én, der fortjener lidt ekstra.

Karamellerne er håndlavet og pakket på Bornholm med rødder i en engelsk familietradition og en hemmelig opskrift fra 1894. Siden 2004 har man forfinet teknikken i deres egne kogehuse i Gudhjem og Rønne, hvor kvalitet og kærlighed til håndværket går hånd i hånd.

Vi tænker også på planeten:
– Karamellerne er enkeltindpakket i komposterbart cellofan

Se ingrediensliste HER

Område og Producent

Anna som er ejer af Karamelkompagniet siger:

Karamel Kompagniet er historien om et arvestykke fra 1894. En slidt kogebog, repareret med tape og med små håndskrevne noter. Det er historien om sansernes hukommelse, især når det gælder dufte.

Det er min historie. Jeg er stifteren af Karamel Kompagniet. Bygget på mormors kogebog fra 1894 med opskriften på karameller.

Det er barndomsmindernes søde duft af karamelliseret sukker, smør og fløde, når mormor selv stod i køkkenet hjemme i England, og da jeg som lille Anna så til. Det er den kærlighed mormor rørte ned i kobbergryden, så karamellerne blev bløde uden at miste bid.

Meningen med det hele er stadig som fra begyndelsen. Karamel Kompagniet er sat i verden for at skabe nærvær gennem smagsoplevelser. Hver eneste karamel skal være forbundet med forventningens glæde, som når man pakker en gave op. Hver eneste karamel skal fylde så meget i munden, at det kan smages, at man har gjort sig umage. At der er lagt liv og sjæl i hver eneste lille bid.

Alt hvad der kommer fra Karamel Kompagniet er rørt med hjertet og er en hyldest til det gode håndværk. Alt er gjort med ansvar og respekt for den natur, som skal gå i arv til de næste generationer. Det er en glæde og en værdi som dagligt sendes videre ud i verden fra Bornholm.

download (1)_2