Denne vin er drikkeklar og kræver ikke dekantering.
- Beskrivelse
Taylor's er stolte af at præsentere 1975 Single Harvest Port, den seneste tilføjelse til vores prestigefyldte samling af 50 år gamle Single Harvest Ports. Denne limited edition-udgivelse, der er lagret på krydrede egetræsfade i fem årtier, legemliggør Taylors engagement i ekspertise, tradition og håndværk.
Single Harvest Port fra 1975 er modnet i Taylors historiske hytter i Vila Nova de Gaia og tilbyder en bemærkelsesværdig aromatisk intensitet med fyldig tørret frugt, karamel og krydderier. Dens silkebløde tekstur afslører lag af karamel, muskatnød og antydninger af tobak, hvilket fører til en lang, elegant eftersmag med exceptionel kompleksitet. En exceptionel portvin til raffineret nydelse, perfekt til forkælelse efter middagen, luksusgaver eller investeringsværdig lagring.
Flasket i Taylors specialfremstillede frostede glas og præsenteret i en elegant trækasse, er den et sandt samlerobjekt. Med begrænset lagerbeholdning sikrer den eksklusivitet blandt kendere og fine vinentusiaster.
Opbevaring: Flasken skal opbevares oprejst, beskyttet mod direkte sollys og ved en kølig og konstant temperatur.Serveringstemperatur: Vinen har godt af at blive serveret let afkølet, mellem 12ºC og 16ºC.Passer godt til smagen af figner, mandler og karamel. Den er et glimrende supplement til en crème brûlée eller en tallerken med vilde jordbær. Den kan også nydes alene, som afslutning på måltidet, med valnødder eller tørret frugt.Se en fantastisk video fra Taylor HER
Se Taylor´s hjemmeside HER
- Område og Producent
Firmaet Taylor’s – eller Taylor, Fladgate & Yeatman, som det helt korrekt hedder – er over 300 år gammelt. Taylor’s er stadig et personligt ejet familiefirma, som er fuldstændig uafhængigt. Taylor’s hovedsæde er beliggende i Vila Nova de Gaia. Her afskibes portvinene, som eksporteres til mindst 54 lande verden over – derudover sælges portvinene selvfølgelig også i Portugal. Druerne til portvinene fra Taylor’s dyrkes i Dourodalen på Taylor’s egne tre vingårde; Quinta de Vargellas, Quinta de Terra Feita og Quinta do Junco. Portvinene fra Taylor’s var, er og vil fortsat være nogle af de største portvine!