Sælges kun i butikken

Bubble gum trøffel fra Trøfleriet i Thy - Dejlig trøffel til børnene

22,00 kr

 

"Bubble gum"

En festlig og farverig trøffel lavet til børn! Den er fyldt med blå bubblegumfyld, overtrukket med blå chokolade og pyntet med glimmer og kugler.

images (3)

KunibutikJa
TypeDelikatesser
LandDansk
God TilChokolade/konfekt
12 stk. På lager
Beskrivelse

Nettovægt 50 g.

Næringsindhold                       pr.100 g
Energi, KJ                                    1.614                    
Energi, Kcal                                   385      
Fedt, g                                            17,1  
- herfra mættede fedtsyrer, g     9,6      
Kulhydrat, g                                   48,8-
herfra sukkerarter, g                    35,4 
Kostfibre, g                                   4,3     
Protein, g                                       5,8          
Salt, g                                           0,3      
Ingredienser:
Sukker, æg, hvedemel, glukose-fruktosesirup, vegetabilsk
fedtstof (palme, raps) sødmælkspulver, vand, kakaosmør, kakaomasse,hindbær, helt hærdet palmefedtstof, kakaopulver, emulgatorer (mono- og diglycerider af fedtsyrer, polyglycerolestere af fedtsyrer), lecithin; (soja
& mælkeprotein), salt, fugtighedsbevarende midler: glycerol; stivelse (indeholder hvede), hævemiddel: natriumcarbonater, diphosphater; surhedsregulerende midler: natriumacetater, citronsyre, natriumcitrat, E501, E525, fedtfattigt kakaopulver, mandelaroma, konserveringsmiddel: kaliumsorbat, potassium
sorbate E202; geleringsmiddel: pectin; naturlig aroma, ethylakohol, karamel sukkersirup, fortykningsmiddel: Modificeret majsstivelse E1422, pektin E440, xanthan gum E415, syre (citronsyre E330, E333) Farve (brilliant blue FCF E133, E160a, E100 E132) overfladebehandlingsmiddel: (E414, E901) antioxidant: (E300) naturlig vaniljearoma koncentreret hyldebærsaft.

Dette produkt kan indeholde
spor af hasselnød, mandel og mælk

Område og Producent

Om THYA

Er en lille, familieejet virksomhed, der holder til i Sjørring tæt ved Nationalpark Thy. Med kærlighed til Thy og den skønne natur i baghaven har de udviklet en serie af lækre delikatesser baseret på råvarer, man kan finde i naturen i og omkring nationalparken. Lokalområdet er det bærende fundament for deres forretning.

Lokale råvarer af højeste kvalitet

Naturen er et kulinarisk skattekammer, og Nationalpark Thy er ingen undtagelse. Familien hopper gerne i gummistøvlerne og plukker jordbær til deres marmelader, havtorn til deres sennep og urter til deres snaps, men de er ikke alene – Familien har nemlig allieret sig med en række håndplukkede, lokale producenter for at sikre sig, at de til hver en tid høster sæsonråvarer i den bedste kvalitet.

Man får smagfulde, økologiske stikkelsbær og ribs fra Thy Økobær og store, søde jordbær fra Frilandsgrønt, ligesom Thisted Bryghus bidrager med at bearbejde forskellige urter fra Nationalpark Thy.

Fælles for deres lokale leverandører er, at de er nøje udvalgte og dygtige, og så er de så engagerede og dedikerede, at de aldrig går på kompromis med kvaliteten – præcis som familien selv.

Omhu, kærlighed og respekt for naturen

De arbejder ud fra det nordiske køkkens principper om at anvende sæsonbestemte råvarer for at sikre en optimal og fyldig smag. deres bær og urter fra Thy plukkes og høstes således udelukkende, når  de er i sæson.

 Familien tror på Thy, tror på lokale råvarer, og tror på, at de bedste produkter er dem, der produceres med omhu, kærlighed og respekt for naturen. Derfor tror vi på THYA.

Derudover laver Thya Danmarks bedste trøfler under navnet TRØFLERIET. Vi har flere forskellige typer.