- Beskrivelse
Hos familien Lindhardt har fromagen altid været en søndagsdessert. Derfor fremstiller Aabybro Mejeri fromager, også kendt som mousse, til enhver smag. Mejeriets fromager laves efter klassiske håndværkstraditioner, der sikrer en særlig og lækker smag. De bruger de bedste lokale ingredienser, så hver fromage bliver luftig, blød og tilfredsstillende. Du kan tilpasse din fromage med valgfri topping, så den passer perfekt til din begivenhed.
Et godt tip til alle deres fromager er at holde bøtten i lunkent vand under optøning. Tag låget af, slå fromagen ud på et fad, og lad der gå min. 4 timer inden servering eller lad den stå 8 timer i et køleskab.
Vælger du Åbybro mejeri Ryå Fløde fromage får du den skønne, sødmefulde smag af dansk fløde afrundet med smagen af Bourbon vanilje.
SE ALLE VORES IS HER
SE OGSÅ HVORDAN DU FÅR FAT I MEJERIETS GL. DAGS KÆRNET SMØR MED LÆSØ SYDESALT HER
- Område og Producent
Familien Lindhardt
– klassisk håndværk og is i årerne
Bag Aabybro Mejeri og Ryå Is står familien Lindhardt – en familie, hvor is, fløde og fællesskab altid har været en del af hverdagen.
Tilbage i 1888 var Aabybro Mejeri et andelsmejeri, grundlagt af bønder fra syv omkringliggende gårde i Vendsyssel. Mejeriet blev anlagt ned til Ryå, så vandet fra åen kunne bruges til at køle mælken ned. Produktionen bestod primært af ost, mælk og smør, både til lokalområdet og eksport.
Siden 1968 har Lindhardt-familien sat deres præg på mejeriet, og det hele begyndte, da Anker og Ingeborg Lindhardt overtog et nedslidt mejeri i Aabybro. Med knofedt, gåpåmod og kærlighed til det gode håndværk forvandlede de stedet til et levende mejeri med lokale rødder og stærke værdier.
I dag er det sønnen Niels Henrik Lindhardt, hans hustru Alice, og deres sønner, der fører arven videre. Niels Henrik – eller bare “Lindhardt”, som mange kalder ham – er mejerist med ambitioner og et skarpt øje for kvalitet. Han er manden bag Ryå Is, som blev skabt i 1990, da markedet ændrede sig, og mejeriet måtte finde nye veje. Med inspiration fra en islandsk isfabrik og en god portion fløde, blev Ryå Is til – og resten er (is)historie.
Næste generation er allerede godt på vej. Sønnen Niels Jørgen Lindhardt valgte helt naturligt at gå i sin fars fodspor og er selv uddannet mejerist. I 2023 trådte han ind som medejer af Aabybro Mejeri og ejer i dag 25% af virksomheden. Han er vokset op mellem mælkespande og ismaskiner, og nu er det ham, der er med til at forme fremtiden for både Ryå Is og Aabybro Mejeri. Han driver ligeledes Privaten Iscafé, i familiens tidligere hjem i forlængelse af mejeriet. I 2025 kom næste skud på Lindhardt-stammen, da Niels Jørgen selv blev far til en lille søn, sammen med kæresten Annika.
Men mejeriet er mere end produktion og priser. Det er også et hjem. Familien bor på grunden, og gennem årene har både store og små fra nær og fjern fundet sig hjemme i mejeriets hjerte.
Lindhardt-familiens engagement rækker også ud over mejeriet. Med foredrag i garagen, passion for klassiske biler og et stærkt fællesskab i lokalområdet, er familien med til at holde liv i både traditioner og nytænkning – alt sammen med et glimt i øjet og et varmt nordjysk “det ka’ vi godt”.
Niels Jørgen har i dag den daglige ledelse af Aabybro Mejeri. Som en af sine første handlinger som medejer tog han initiativ til at opbygge mejeriets salgsorganisation, med målet om at gøre Ryå is kendt i hele Danmark.