- Beskrivelse
Manzanilla er en tør hvidvin, der er lagret i mindst to år under et lag florgær. Teknisk set er den identisk med Fino sherry, med én væsentlig forskel: placeringen. Manzanilla kan kun produceres og modnes omkring Sanlúcar de Barrameda , en by tættere på havet end Jerez. De klimatiske forskelle gør den lettere end Fino-vine. Vinen kontrolleres af sin egen DO Manzanilla de Sanlucar.
Den er lavet på Palomino-druen og biologisk lagret , udelukkende under et lag af gær. De specifikke klimatiske forhold i Sanlúcar er ansvarlige for en højere luftfugtighed og køligere, mere konstante temperaturer end dem, der findes i vingårde i det indre land, hvilket bidrager til et højere udbytte af flor året rundt.
Ligesom Fino produceres Manzanilla i et Solera- system, men den har typisk flere skæl end deres Fino-modstykker. Barbadillos Solear har for eksempel ti criaderaer, og den Solera, som La Gitana producerer , har fjorten. Den frigives typisk i en yngre alder end Fino, men de bedste Manzanilla-eksemplarer er stadig mellem tre og syv år gamle.
Det tykkere lag af flor beskytter vinen endnu mere mod luftkontakt, hvilket resulterer i en lidt lettere variant af Fino, der stort set ikke indeholder glycerol og kombinerer tørre, saltholdige noter med en frisk, pikant livlighed . Manzanilla udviser typisk flere kystaromaer end en Fino, såsom havsprøjt, saltindhold eller endda et strejf af jod.
På spansk betyder manzanilla kamille, som er en aroma, der typisk findes i denne type sherry. Ikke desto mindre stammer vinens navn angiveligt fra den navngivne landsby i DO Huelva, et nærliggende vinproduktionsområde på den anden side af Doñana Nationalpark.
Manzanilla er en perfekt aperitif eller tilbehør til en bred vifte af retter. Den serveres bedst afkølet – afhængigt af producenten anbefales en temperatur mellem 4°C og 9°C. Den passer særligt godt til oliven, (stegt) fisk, skaldyr og Jamón Serrano. Manzanilla er også en fremragende kombination med sushi
Se vingårdens hjemmeside HER
- Område og Producent
Byerne ”El Puerto de Santa María”, ”Jerez de la Frontera” og ”Sanlúcar de Barrameda” er de punkter, der i en geografisk trekant, afgrænser Sherryregionen. Regionen breder sig over et areal på omkring 10.550 hektar vinmarker.
De første vinstokke blev ifølge Avieno (en romersk historiker) plantet af fønikerne omkring år 1100 f.Kr. Araberne bosatte sig i området fra år 711. De benævnte området "Sherish", heraf det engelske ord Sherry, som Briterne (der har opkøbt Sherry siden det 11. århundrede) altid har kendt vine som.
Efter opdagelsen af Amerika, startede handelen med Amerika, og byen El Puerto de Santa María spillede en meget vigtig rolle i denne samhandel, hovedsagelig på grund af sin beliggenhed ved mundingen af Guadalete-floden.
Der kom mange penge til Sherryregionen i slutningen af det 17. århundrede, da engelske, skotske, franske og hollandske købmænd etablerede deres egne vingårde med produktion af Sherry.
I dag er Sherry kendt verden over, og betegnelsen ”Jerez-Xérès-Sherry”, må kun anvendes for vinene produceret netop i dette unikke område.
Med de fantastiske vine fra det lille Bodegas Gutiérrez-Colosia har du mulighed for at genopdage Sherry. Prøv dig frem med de forskellige gode kvaliteter.Gutiérrez Colosía, der blev etableret i 1838, er beliggende i byen El Puerto de Santa Maria - helt ned til bredden af floden Guadalete. Det er i dag den eneste tilbageværende bodegas med denne helt unikke placering. Og netop placering i Jerez er helt vital for lagringen af Sherry. I disse perfekte omgivelser - med en meget høj luftfugtighed - er mikroklimaet ideelt for produktion og lagring af Sherry. Kombineret med den stærke brise fra havet, skabes i omgivelserne her et meget aktivt "flor" (mikroorganismer der udvikles på vinens overflade i fadet) som er en nødvendighed for den biologiske aldring af vinen til FINO-stadiet. En proces, der tilfører vinen de helt unikke og enestående aromaer, der er kendetegnende for en ægte "Fino sherry".
Kvaliteten af vinene fra Bodegas Gutiérrez Colosía sikres ved en omhyggelig lagring ved processen, der lokal kaldes "Criaderas y Soleras".
Det er Juan Carlos Gutierrez, der er ansvarlig for produktionen på den gamle imponerende ejendom. I generationer har Gutiérrez Colosía produceret Sherry, men primært som leverandør til de meget større bodegas. I 1997 besluttede familien imidlertid at gøre sig uafhængige og tappe deres egne produkter. Og det er hurtigt blevet en enorm succes. Familien går således mod strømmen af lukninger af gamle respekterede sherryhuse.