- Beskrivelse
Puntacana Club Black Rum er fremstillet på en base af moder- rom (som har en gennemsnitlig lagringsalder på 25 år) blandet med forskellige rom, som har lagret mellem 1- 10 år.
De yngre rom, som indgår i blandingen, er nøje udvalgte rom opkøbt i hovedsageligt Nicaragua og Columbia, som er blandet med ældre destillater fra Brasilien, Panama og Trinidad & Tobago.
Efter rommen er blandet, er der tilsat vanilje, lokale Dominicanske urter, krydderier og sherry udvalgt fra de finest Sherryhuse i Andalusien.Der er altså tale om en helt Unik rom, som umiddelbart med sin mørke farve og krydrede duft og smag af lakrids og friskkværnet peber fremstår meget kraftfuld, men med sødmen fra vaniljen og den frugtige Sherry i virkeligheden er meget rund og mild, næsten Vinøs.
Puntacana Club Black Rum er en meget spændende og alsidig rom, som burde være at finde i enhver bar, da kun fantasien sætter grænser for, hvad den kan bruges til.
Vi anbefaler at drikke den rent, eventuelt sammen med kaffe eller en god cigar. Kan også anbefales at drikke til desserter og stærk ost.Oliver & Oliver hjemmeside HER - besøg hos Oliver & Oliver HER
- Område og Producent
Oliver blev grundlagt på Cuba i det 19 århundrede af Juanillo Oliver. Han kom til øen i spansk militær uniform for at kæmpe i den første uafhængighedskrig. Ved slutningen af sin militærtjeneste, besluttede han at blive på Cuba og forsøge at få sig en famillie og et udkomme. Et brændende ønske om en forretning med sukker og rom.
Mellem byerne Falcon og Placetas fandt han en ejendom og i dag er det en by, som hedder Oliver, for at hædre den driftige forretningsmand. Snart havde han bygget sukkerfabrik og stills til destilleringen og så begyndte høsten af sukkerrør. Det blev snart kendt, at Oliver lavede produkter der var en del bedre en andre.
I 1895 rasede endnu en uafhængighedskrig og Oliver fabrik blev brændt ned til grunden. Familien besluttede sig herefter, at gå over og blive almindelige farmere.
Da revolutionen i 1963 tog til, valgte Oliver familien at flygte.
i 1993, da nye tider også indfandt sig på Cuba, vendte medlemmer af familien Oliver tilbage til øen. Pedro Ramon Oliver satte sig for at undersøge familiens fortid. Også gamle formler, processer og designs blev sat under lup. Det var ved disse seancer, at Pedro fandt ud af hvordan god rom kunne laves.
På Cuba var det svært at starte en forretning og derfor valgte man at etablere sig på Den Dominikanske Republik.
I dag ligger hovedkvarteret Hato Nuevo i udkanten Santa Domingo. Her ligger 6000 egefade, som er moderrom til de mange forskellige typer, der distribueres til hele verdenen.
Firmaets overordnede ønske er: At producere rom af den højeste kvalitet i verden og at alle lande i verden skal kunne smage deres rom. At blive ved med at producere rom som verdens rom affocinados vil anerkende.